Ashwagandha: nová pomoc v boji proti stresu

V tomto článku sa vám budeme snažiť objasniť, čo je Ashwagandha, a aké sú jej zázračné vlastnosti, blahodárne pôsobiace na našu fyzickú i psychickú kondíciu. Taktiež sa pozrieme na to, kedy je optimálne túto rastlinu užívať, a kto všetko z nej bude mať najväčší úžitok.

Určite nie je novinkou zistenie, že Ashwagandha pôsobí proti psychofyzikálnym stresovým situáciám. Už tisícročia sa extrakt z tejto rastliny hojne využíva najmä v ayurvédskej medicíne.

Keď chcete vyrábať výživové doplnky najvyššej kvality, nemôžete nič ponechať náhode. Ako sa na každú otázku nájde odpoveď, tak sa i všetky symptómy dajú liečiť. Stačí len telu dodať všetky nevyhnutné prvky a živiny.

Existuje súvislosť medzi stresom a výskytom určitých chorôb?


S pribúdajúcim vekom sa kvôli vplyvu rôznych stresových situácií v tele rozvíja mnoho chorôb, a to pôsobením zvýšenej hladiny kortizolu či voľných radikálov (hoci len z dôvodu nervozity v dopravnej zápche). Aby sme sa týmto každodenným prívalom napätia vedeli ubrániť, musíme načúvať potrebám nášho organizmu, a prijímať dostatočné množstvo adaptogénov, t.j. látok, ktoré zvyšujú schopnosť tela prispôsobiť sa krízovým stavom a odolať vonkajším nepriaznivým vplyvom.

Blahodárne účinky

Ashwagandha má mnohé prospešné vlastnosti, či už hypotenzívne, anxiolytické alebo antioxidačné. Taktiež tlmí bolesť, podporuje relaxáciu organizmu, znižuje nebezpečne vysokú hladinu kortizolu a pôsobí na metabolickej úroveň (pri inzulínovej rezistencii, ťažkostiach pri úbytku hmotnosti, zadržiavaní vody, atď.).

Ashwagandha - rastlina
Rastlina Withania somnifera (Ashwagandha)

Ashwagandha, kedy ju užívať?


Je ideálnym riešením pre profesionálnych, ale i amatérskych športovcov, v období pred súťažou, vo chvíľach, kedy dochádza k výraznému vypätiu síl (aby sme predišli poklesu výkonnosti v záverečných fázach prípravy).

Stavy úzkosti

Ashwagandha sa tiež výborne hodí pre študentov v období pred skúškou, keď pociťujú nervozitu, strach či úzkosť, a potrebujú upokojiť svoj duševný stav. V dnešnej uponáhľanej, rýchlej dobe, plnej nabitých harmonogramov a večného nestíhania termínov, je Ashwagandha vhodným doplnkom pre každého.

Tréningový proces a Ashwagandha

Odporúčame ju užívať pri akomkoľvek tréningovom procese, jej hlavný benefit sa ukáže ale až po ňom, t.j. pri regenerácii športovca.

Autor: Agnese Donati, Zdroj: IAF Store