Cystitída a infekcie močových ciest: príznaky, príčiny, prírodné liečivá

Ženy i dievčatá v mladšom veku dobre poznajú cistitídu; každá druhá sa s ňou stretne minimálne raz za život, niekedy dokonca i viac krát!

V 80 až 90 % prípadov hovoríme o infekcii močových ciest v dôsledku črevnej baktérie známej ako Escherichia Coli, zatiaľ čo vo zvyšných prípadoch ide o recidivujúcu cystitídu alebo dokonca o nejaký druh chronického stavu. Pozrime sa na prejavy, príčiny a spôsoby liečby cistitídy.

Cystitída: príčiny, spúšťače a príznaky

Hlavné príčiny cystitídy

Cystitída postihuje sexuálne aktívne ženy, tehotné ženy, diabetičky i ženy po menopauze. Rizikové faktory alebo faktory, ktoré predurčujú k vzniku tohto problému, sú:

 • psychofyzický stres, ktorý oslabuje imunitný systém
 • nesprávna alebo nadmerná intímna hygiena, ktorá mení pH
 • prebytok chladu a vlhkosti
 • hormonálne zmeny (menopauza, tehotenstvo)
 • častá sexuálna aktivita
 • nedostatočný príjem tekutín

Baktéria zodpovedná za viac ako 80 % prípadov výskytu cystitídy sa nazýva Escherichia coli; ide o hostiteľský mikroorganizmus v ľudskom čreve, ktorý v určitých situáciách môže byť virulentný, môže migrovať či spúšťať rôzne patologické procesy.

Pozor na tieto faktory!

Venujte zvýšenú pozornosť, ak máte oslabený imunitný systém, najmä z dôvodu stresu, pretože to vytvára ideálnu pôdu pre rozvoj infekcií močových ciest. Cystitíde sa tiež darí pôsobením chladu na intímne partie, čo zhoršuje krvný obeh, dokonca i v slizniciach. To je hlavný dôvod, prečo by ste sa mali vždy prezliecť, keď vyjdete z vody!

Gynekológovia tiež upozorňujú, aby ste dodržiavali aj správnu intímnu hygienu. Dbajte preto aj na výber vhodného pracieho prostriedku, ktorý používate na spodnú bielizeň. Nadmerné umývanie môže byť dokonca škodlivejšie ako hygiena nedostatočná (ktorá podporuje šírenie baktérií). Ak používate príliš parfumované či penivé sprchové gély, môžete tým narušiť prirodzené pH slizníc v intímnych partiách, konkrétne stupeň kyslosti, ktorá ich chráni pred patogénmi.

K cystitíde môže taktiež viesť častý pohlavný styk, kedy dochádza k prílišnému dráždeniu slizníc, čím baktérie ľahšie preniknú do močovej trubice.

Príznaky cystitídy

Baktéria E. Coli spôsobuje známe problémy, charakteristické pre cystitídu:

 • časté nutkanie na močenie
 • silné pálenie pri močení
 • bolesť v podbrušku
 • krv v moči
 • horúčka spojená s fyzickým vyčerpaním

Prečo cystitídou trpia najmä ženy?

Zrejmá predispozícia žien k tejto infekcii má anatomický pôvod. U žien nie je črevný otvor veľmi vzdialený od vaginálneho. Okrem toho je dĺžka ženskej močovej trubice iba niekoľko centimetrov, čo podporuje šírenie baktérie a uľahčuje jej cestu k mechúru.

Muži sú k cystitíde menej náchylní (hoci nie úplne imúnni), pretože mužská močová trubica meria až 25 cm,  a je podstatne ďalej od konečníka ako u žien, čím sa teda riziko kontaminácie baktériami minimalizuje. Ak sa aj stane, že sa muži nakazia infekciou močových ciest, je to takmer vždy v starobe, v prípade zväčšenej prostaty.

Prírodné látky účinné proti cystitíde: D-manóza a brusnica

Okrem antibiotík, ktoré nemusia vždy zabrať úplne, alebo majú neželané vedľajšie účinky, si môžete pri cystitíde pomôcť aj prírodnou cestou.

Pôsobenie D-manózy v močovej trubici

Reč je o D-manóze, monosacharide extrahovanom z brezy, kukurice alebo smrekovca, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v našom tele. Tento konkrétny cukor telo metabolizuje len veľmi málo (nezvyšuje hladinu cukru v krvi) a v močovom trakte sa prakticky nezmení, čiže môže pôsobiť ako užitočná pomôcka na potlačenie príznakov cystitídy.

Špecifická štruktúra D-manózy spôsobuje, že sa baktérie viažu skôr na ňu než na steny močového mechúra, a následne sa vylúčia v moči spolu s touto látkou.

D-Manóza, na rozdiel od antibiotík, neovplyvňuje ani „dobrú“ bakteriálnu flóru a u infekčných baktérií nevytvára žiadnu rezistenciu.

Okrem E. Coli sú ďalšie baktérie, citlivé na pôsobenie D-manózy, najmä:

 • Klebsiella
 • Shigella
 • Salmonella.

Ako užívať D-manózu pri cystitíde

Na dosiahnutie maximálneho účinku D-manózy sa odporúča užívať ju na lačný žalúdok a po močení, aby sa stihla čo najviac skoncentrovať v moči a mohla pôsobiť v močovom mechúre. Je samozrejme potrebné prijímať veľa tekutín, aby sa podporilo vylučovanie baktérií močením.

Úloha brusníc

Ďalším naším spojencom v boji proti infekciám močových ciest sú brusnice, ktoré vďaka obsahu kyseliny citrónovej, kyseline jablčnej, viacerých polyfenolov, antokyánov a antioxidantov poskytujú ochranný a dezinfekčný účinok, schopný zabrániť priľnutiu baktérií k stenám močového mechúra a močovej trubice.

Autor: Gabriele Trapani, Zdroj: IAF Store

Pridať komentár