Liečba predmenštruačného syndrómu : prečo uprednostniť bylinnú medicínu

Predmenštruačný syndróm

Termín predmenštruačný syndróm, alebo skrátene PMS, definuje konkrétny fyziologický stav, ktorý, hoci je len prechodný, postihuje ženy v reprodukčnom veku počas luteálnej fázy menštruačného cyklu (od približne 15. dňa do začiatku menštruácie).

Príčiny

Etiológia (náuka o príčinách a pôvode) PMS presne nedefinuje, hoci je pravdepodobný vplyv genetických aj endokrinných faktorov. Zdá sa, že kľúčovú úlohu zohráva najmä nerovnováha pohlavných hormónov (zníženie hladiny estrogénu po ovulácii a zvýšenie úrovne progesterónu) a neurotransmiterov zapojených do udržiavania rovnovážnych stavov organizmu.

Príznaky

Príznakov PMS je mnoho, najčastejšie sa prejavujú len miernym spôsobom, ale niektoré ženy trpia aj závažnejšími formami. V niektorých prípadoch vedie PMS k oveľa závažnejšej poruche nazývanej predmenštruačná dysforická porucha (skrátene PMDD). Pre ľahšiu diagnostiku môžeme identifikovať dve hlavné oblasti, ktorými dokážeme popísať symptómy:

  • Somatická sféra: mastodynia, čiže opuch brušných a dolných častí tela, bolesti hlavy, prechodný prírastok na hmotnosti
  • Psychologicko-behaviorálna sféra: podráždenosť, asténia, zvýšená mieru hladu, depresia, emocionálna labilita, pocit vnútornej a medziľudskej nedostatočnosti

Bez ohľadu na stupeň ich závažnosti môžu obe uvedené formy prejavov PMS viesť k zhoršeniu kvality života ženy, a preto je dôležité hľadať účinné stratégie riešenia tohto problému. Obrátiť sa na gynekológia či psychológa totiž niekedy nemusí stačiť.

Fytoterapia: účinná prírodná liečba

Rastliny, korene, byliny, prírodné výťažky

Rastliny obsahujú prvky (vitamíny, minerály a chemické zlúčeniny), ktoré sú z lekárskeho hľadiska veľmi zaujímavé, čoho dôkazom sú prastaré orientálne liečivé receptúry. Mnohé syntetické lieky majú taktiež pôvod v molekulách prirodzene sa vyskytujúcich v rastlinách. V dnešnej dobe viaceré štúdie preukazujú liečivé účinky niektorých rastlinných extraktov na rôzne ochorenia.

Tento aspekt podnietil aj priemysel s výživovými doplnkami rozvíjať špecifické odvetvia Nutraceutík a fytoterapie. Dostupná ponuka je nesmierne rozsiahla, treba si však dôkladne vybrať produkt s preukázanou účinnosťou.

Fytozlúčeniny určené na liečbu predmenštruačného syndrómu

Kvety vitexu jahňacieho: Pomocník žien

Vitex jahňací (Vitex Agnus Castus L.) bezpochyby predstavuje jednu z najznámejších prírodných “zbraní“ v boji proti príznakom PMS. Je to ker typický pre oblasti Stredozemného mora, narastá až do 5 metrov, má aromatické listy, kvety i malé bobuľky. Z chemického hľadiska sa vyznačuje vysokou mierou heterogénnosti obsiahnutých zlúčenín, prítomných v rôznych pomeroch v závislosti od toho, či berieme  v úvahu stonky, listy alebo plody. Nájdem tu molekuly patriace do triedy iridoidov, flavonoidov, alkaloidov, glukozidov, ketosteroidov a éterických olejov. Mechanizmus účinku ešte nebol úplne objasnený, predpokladá sa však, že ovplyvňuje hormóny na úrovni hypofýzy.

Gynekológovia predpisujú výťažok z vitexu (najmä z jeho plodov) na liečbu mnohých porúch ovplyvňujúcich reprodukčný systém, predovšetkým tých spojených so zmenami v menštruačnom cykle (amenorea, dysmenorea, predmenštruačný syndróm, menopauza). Tento extrakt poskytuje celý rad pozitívnych účinkov:

  • Pomáha zmierniť napätie v prsníkoch
  • Podporuje pravidelný menštruačný cyklus
  • Reguluje teplotné výkyvy

Fytozlúčeniny s analgetickým účinkom a účinkom na uvoľnenie svalov

Niektorých ženy môžu počas PMS pociťovať silné bolesti prsníkov či kŕče v panvovej oblasti. V tomto prípade pomáhajú látky podieľajúce sa na nocicepcii (proces zachytávania škodlivých podnetov), čím dochádza k upokojeniu a relaxácii hladkého svalstva, charakteristického pre steny maternice.

Rastliny používané na tento účel sú napríklad Angelika čínska (Angelica Sinensis L.) či zázvor (Zingiber Officinale).

Fytozlúčeniny s hemostatickým účinkom

Rebríček obyčajný (Achillea Millefolium) a žihľava (Urtica Dioica) preukázateľne pôsobia na úrovni krvných ciev, konkrétne majú ochranný a vazokonstrikčný účinkom, čiže znižujú krehkosť kapilár a obmedzujú odtok krvi.

Fytozlúčeniny s diuretickým a odvodňovacím účinkom

Počas predmenštruačnej fázy sa mení rovnováha hydroelektrolytov a správne pomery intracelulárnych a extracelulárnych tekutín, čím dochádza k tvorbe opuchov a následnému zadržiavaniu vody. Tento stav sa dotýka aj encefalickej oblasti, čo čiastočne odôvodňuje výskyt bolesti hlavy ako ďalšieho známeho príznaku PMS.

Praslička (Equisetum), breza (Betula), pupočník ázijský (Hydrocotyle Asiatica) a Asparágus lekársky (Asparagus Officinalis) sú známe svojou drenážou a diuretickou aktivitou, čím podporujú lymfatický a močový systém.

Fytozlúčeniny s centrálnym účinkom

Jedným z hlavných problémov PMS sú psychologické zmeny. Predpokladá sa, že takáto situácia je dôsledkom veľkých zmien v mozgových obvodoch, konkrétne hladín serotonínu a dopamínu, ako aj ďalších látok (napríklad GABA a BDNF). Výkyvy týchto hormónov a neurotransmiterov spôsobujú depresiu, úzkosť, podráždenosť, pocit nespokojnosti, ktorý sa prejavuje zlou náladou, stresom a sekundárnym zápalom, čím sa vytvára začarovaný kruh. Preto je prospešné užívať výživové doplnky s obsahom účinných látok, ktoré sú schopné obnoviť správnu hormonálnu rovnováhu, alebo fytozlúčeniny s anxiolytickým, antioxidačným adaptogénnym účinkom proti tvorbe kortizolu.

Patrí sem kurkuma (Curcuma Longa), Ashwagandha (Whitania Somnifera), rozchodnica ružová (Rhodiola Rosea), harmanček (Matricaria Chamomilla) či medovka lekárska  (Melissa Officinalis).

Záver

Je dôležité zdôrazniť, že len veľmi ťažko sa dá presne určiť, ktoré z látok prítomných v rastline je skutočne zodpovedná za pozorované účinky; zrejme ide o vzájomné pôsobenie rôznych molekúl, ktoré spolu tvoria účinný fytokomplex. Podrobnejšie výskumy by si vyžadovali použitie metód z oblasti farmakológie, ktoré zohľadňujú každú jednu možnú interakciu na molekulárnej úrovni. Fytoterapia preto uprednostňuje samotný extrakt ako celok, nie jeho jednotlivé zložky, čo má ďalší pozitívny efekt, a to možnosť použitia jednej rastliny na liečbu viacerých problémov.

Autor: Andrea Catalano, Zdroj: IAF Store

Pridať komentár